A lépcsőházban, a garázs előtt, a teraszon keveset ég a villany. A hosszú órákra felkapcsolva felejtett világítás ellen két hatékony fegyver van: időkapcsoló, vagy mozgásérzékelő. Előbbi minden társasház lépcsőházában megtalálható, utóbbi viszont kényelmesebb és hatékonyabb. A mozgásérzékelővel biztosan lehet áramot megtakarítani. De pénzt is? Kedves olvasó, akárhogy is gondolod most, a végeredmény valószínűleg meg fog lepni.Az egy-kétperces időkapcsolók tulajdonképpen csak a lépcsőházakban terjedtek el igazán. A fő hátrányuk, hogy nem csak a szükséges emeletet világítják be, hanem az egész lépcsőházat. Egy tízemeletes társasháznál ez például azt jelenti, hogy legjobb esetben is a felhasznált áram több mint 90%-a kárba vész, hiszen egyvalaki egyszerre csak egy emeleten lehet, a maradék kilenc fölöslegesen úszik fényárban. A valóság ennél is rosszabb, hiszen a viszonylag hosszú időzítés miatt a világítás még gyakran jó darabig ég azután is, hogy becsuktuk a lakásajtót.
Használjunk akkor mozgásérzékelőt minden emeleten, így biztosan kevesebb áramot pazarlunk, és ez talán a közös számlán is látszani fog! Számoljunk mondjuk azzal, hogy egyszerre mindig két szint van kivilágítva, amelyikről jövünk és amelyikre érkezünk. Így a fenti tízemeletes házban az energiafogyasztás körülbelül ötödére esik vissza. (Igaz, hogy egy tízemeletes házban legalább tizenegy szint van, de azzal nehezebb számolni, úgyhogy az én házamnak most nincs földszintje. :) Ha lenne, mégtöbbet takarítanánk meg.) Kis guglizás után úgy tűnik, egy mozgásérzékelős foglalatot kb 2500 Ft-ért lehet venni, a kérdés az, hogy a példában szereplő házban ebből tíz darab mennyi idő alatt térül meg.
Hagyományos izzóval
Emeletenként egy darab 60 Wattos hagyományos izzóval számolva 600 Wattos díszkivilágításban úszik a lépcsőház abban a két percben, amíg a hagyományos időkapcsolót felkapcsolva felmegyünk a lakásig. Legyen szükség világításra a nap felében, 12 órában (téli-nyári átlag), 15 percenként felkapcsolva! Este ennél gyakrabban, éjszaka és hajnalban sokkal ritkábban van rá szükség. A pontos átlag az adott háztól függ, de ez reális becslés lehet. Ez alapján egy időkapcsolós lépcsőházban éjszakánként nagyjából ötvenszer gyullad fel a lámpa két percre, ami 100 perc üzemet jelent naponta. Ez alatt a 100 perc alatt 600 Watt fogyasztással pontosan egy kWh áramot fogyasztunk el, ennek ára nagyjából 50 Ft. Mozgásérzékelőkkel ennek csak ötöde, 10 Ft a költség, így napi 40 Ft a megtakarítás. A kezdeti 25000 Ft-os befektetésünk tehát 25000/40=625 nap alatt, azaz kevesebb mint két év alatt térül meg. És akkor még nem számoltuk, hogy az izzókat is ritkábban kell cserélni, mert a kevesebb használat mellett - remélhetőleg - lassabban égnek ki. De ezek ára gyakorlatilag úgyis elhanyagolható az áramszámla mellett. Legalábbis ha hagyományos izzókat használunk. De adja magát az újabb ötlet: cseréljük le őket energiatakarékosra!
LED-es izzókkal
Kompakt fénycsöveket nem használhatunk, mert a folyamatos föl-lekapcsolgatás gyorsan tönkre tenné őket, gondolkodjunk tehát LED-es izzókban. De mennyi időkapcsolóval az áramszámla, ha ilyeneket használunk? Ekkor már 60 helyett 6 Watt energiafelvétellel számolhatunk darabonként, azaz a napi áramszámla is 50 helyett csak 5 Ft. A mozgásérzékelővel kapott spórolás így szerény 4 Ft-ra csökken naponta, azaz a megtérüléshez 6250 nap kell... Ez bizony 17 évet jelent, ami valljuk be, több, mint ameddig a mozgásérzékelők várhatóan működni fognak. Hozzá kell még tenni, hogy a mozgásérzékelők egész napos készenléti áramfelvétele már összemérhető az energiatakarékos izzók fogyasztásával, ami még inkább kitolja a megtérülés idejét. Ha tehát lecseréltük, vagy le akarjuk cserélni az égőket energiatakarékosra, a mozgásérzékelős kapcsoló már elhanyagolható anyagi előnyt jelent a hagyományos időkapcsolóval szemben. Sőt, a valóságban, ahol az eszközök idővel bizony tönkre mennek, vég veszteséget is jelent.
Most akkor mozgásérzékelőt, vagy LED-et?
Röviden összefoglalva a LED-es izzókkal a történetünkben szereplő ház napi lépcsőházvilágítása 5 Ft-ba kerül, mozgásérzékelőkkel és hagyományos izzókkal pedig 10 Ft-ba. Bár a LED-es izzók kicsivel még a mozgásérzékelőknél is drágábbak (3000-3500 Ft), ekkora különbség hamar megtérül. Így ha a lehető legtöbb pénzt akarjuk megtakarítani, a lépcsőházba nem mozgásérzékelőt, hanem LED-es izzót kell venni és kész...
...vagyis azért kicsit visszazuhanva az energiatakarékosság varázslatos világából a valóságba ide kívánkozik még egy apró megjegyzés, amiért az abszolút idealisták biztosan el fognak ítélni: A hagyományos izzó+mozgásérzékelő párosnak van még egy egészen másfajta előnye: a mozgásérzékelőt nehezebb, és nem is annyira érdemes ellopni...
A bejegyzéshez Turbóbogyó adta az ötletet, köszönet érte! :)