Energiatakarékosság, elcsépelt egy szó. Gyakran, ha meglátom, be is fejezem az olvasást. Nem azért, mert ne lenne fontos, éppen ellenkezőleg. Annyira fontossá vált, hogy egyre többen, egyre fölöslegesebben használják, hogy így támasszák alá a mondanivalójukat. Olyan mondanivalót, amit már százszor hallottunk, vagy amit egyszer sem szerettünk volna. Tehát kedves olvasó, ha még ezt a mondatot is olvasod, kitartóbb vagy mint én lennék, és ezt köszönöm! Ez a blog megpróbálja majd a dolgot egy kicsit életszerűbben kezelni. Szó lesz energiatakarékosságról, időtakarékosságról, pénztakarékosságról, és megpróbálom nem fekete-fehérre festeni a világot.
Hallottuk ezerszer, hogy az energiatakarékosság és a környezetvédelem - utóbbiról egy későbbi cikkben részletesen - mindennél fontosabb. Ezért aki autóba ül, aki 22 fokra fűti a lakását, és aki nem kapcsolja le az elosztót minden alkalommal, amikor elmegy otthonról, rossz ember, mert nem tesz meg minden tőle telhetőt a világ megóvására, és pazarolja a pénzét. De most tényleg? Elvárható ez mind? És ezt nem azért írom, mert a nemtörődöm tábort erősítem. Biciklivel járok, nem fűtök indokolatlanul, igyekszem vigyázni a környezetemre. De nem oltom el az őrlángot éjszakára, nem mindig kapcsolom le az elosztót, és autóba ülök, ha éjszaka, rossz időben, vagy messzire megyek. Hogy miért? Mert én is vágyok a megszokott kényelemre, vagy legalább annak egy részére, ahogy mások is.
Válság van. Egyre kevesebb a pénzünk és az időnk, és egyre drágább az energia, Fukushima óta leállnak az atomerőművek, fogy az olaj, és biztosak lehetünk benne, az áram, a benzin és a gáz ára tovább fog emelkedni. Ezen a blogon olyan eszközökről és módszerekről lesz szó, amik a megszokott kényelem mellett takarítanak meg nekünk valamit, ami fontos. Időt, pénzt, fáradságot. Középpontban lesz a megtérülés, megpróbálok mindent számszerűsíteni, hiszen az örök kérdés vásárláskor: Mikor térül meg? Lesz itt szó energiatakarékos és LED-es izzóról, használt vagy új autóról, hibridekről, intelligens konnektorokról. Csupa olyan kérdésről, ami engem is foglalkoztat, és amire most még én sem tudom a választ: Megéri-e váltani?