Árulkodó a címmel egy elég hosszú bejegyzés született. Kedves olvasó, ha szeretnél gyorsan a lényegre, azaz a számokra térni, lapozz az utolsó ponthoz! Egyébként pedig kellemes olvasgatást kívánok!
A takarékoskodás egyik legegyszerűbb módja a hagyományos izzók energiatakarékosra való cseréje. Közismert, hogy a kompakt fénycsövek sokkal kevesebbet fogyasztanak a hagyományos izzóknál, de csak lassan térülnek meg. És bár elvileg évekig működnek, sokan találkoztunk néhány év alatt kiégő darabokkal, többek között én is. És akkor ott vannak a LED-es lámpák. Mire érdemes akkor váltani? Érdemes egyáltalán?
"A hagyományos izzók olyan fűtőtestek, amik mellesleg világítanak is." Már nem is emlékszem, hogy pontosan ki mondta ezt, de nagyon nem a levegőbe beszélt. Szerinte 4, gyorsan ellenőrizve a Wikipédia szerint 2-5%-a alakul a befektetett energiának fénnyé, a többi hő formájában elvész. Tulajdonképpen a világítás lényege egy vékony fémdarab felmelegítése olyan forróra, hogy az világos fénnyel izzani kezd, innen a név. Ezért égeti meg az izzó a kezünket, és ezért lehet egy olvasólámpán zoknit szárítani. Akárhogy is nézzük az energia nagy részét nem arra használjuk, amire szeretnénk, tehát elveszítjük. Itt valamit tenni kell.
Kompakt fénycsövek
Megoldást jelentenek a fénycsövek. Közkeletű nevükön neoncsövek, amik minden áruházban és irodában megtalálhatók. Természetesen, mint oly sokszor, a név félrevezető, hiszen a fehér fényt kibocsátó fénycsöveket nem neongázzal, hanem higanygőzzel töltik. Ez ultraibolya fényt bocsát ki, amit a cső falán található bevonat alakít látható fénnyé. A háztartásokban a kompakt fénycsövek terjedtek el, amik a hagyományos fénycsövek kisebb, vicces alakú, izzófoglalatba csavarható változatai. Ellentétben a hagyományos izzókkal a kompakt fénycsövek nem képesek közvetlenül a hálózati 230 Voltos feszültségről működni, speciális elektronikára van szükségük Emiatt persze magasabb az áruk, cserébe sokkal kevesebbet fogyasztanak és hosszabb az élettartamuk. De a kompakt fénycsövek rosszul bírják a kapcsolgatást. Előszobában, ahol csak érkezéskor és induláskor ég a villany, konyhában, ahova csak éjszaka a hűtőt megdézsmálni járnak ki, hamar kiégnek. Sok meg nem térült darab ezért adta be a kulcsot idejekorán, de más hátrányok is akadtak.
A szemünk a napfény színéhez szokott, a kompakt fénycsövek azonban általában nem tudják ezt visszaadni. A Nap felülete forró, ezért világít, pontosan ahogy egy hagyományos izzó is teszi. A kompakt fénycső azonban a fénynek csak néhány összetevőjét tartalmazza, amik együtt fehérnek látszanak. A korai kompakt fénycsöveknél ez komoly problémát jelentett. Ugyanígy volt a fénycsövek villogásával. Ki ne emlékezne a régi neonfények vibrálására, ami a hálózati feszültség 50 Hertzes periódusának eredménye. Rájuk nézve nem látszott semmi, de egy kissé oldalra tekintve rögtön vibrálni kezdtek. A perifériás látás érzékenyebb az ilyesmire, mint a látótér közepe. Persze lehetett tanulni, dolgozni így is, csak elég rossz volt. Engem legalábbis mindig zavart, de nem hiszem, hogy egyedül vagyok ezzel.
Szóval a kompakt fénycsöveknek van jó pár hátrányuk a hagyományos izzókkal szemben: lényegesen drágábbak, nem valódi fehér a fényük, vibrál a fényük, gyakori kapcsolgatás mellett hamar kiégnek. Ezek után csak egy logikus választásom maradt: nemrég lecseréltem az izzóimat energiatakarékos kompakt fénycsövekre. Miért? Mert egy jó minőségű fénycsőben ezeket a hibákat már kijavították. A kompakt fénycsövek fehér fénye és a valódi fehér között már nem tudok különbséget tenni, nem zavaró. A vibrálás már észrevehetetlen, mert a fénykibocsátó bevonat a csövek belsején lassan halványul, sokkal lassabban, mint a hálózati feszültség 50 Hertz-es periódusa, így a vibrálás gyakorlatilag megszűnt. Egy komoly bajuk van, hogy drágábbak. De mennyivel? Számoljuk ki!
A hatékonyságuk persze modellenként változik, és nem is mindegyik teljesíti maradéktalanul a csomagoláson feltüntetett fényességet, de általában becsülhetjük egy kompakt fénycső fényerejét egy ötször akkora teljesítményfelvételű hagyományos izzóéval megegyezőnek. 80 Wattos izzót lecserélve például elég 16 Wattos fénycsövet venni. Egy kilowattóra villamos fogyasztás árát 50 Ft-nak számolva ez azt jelenti, hogy egy óra világítással 3 Ft-ot takarítunk meg. Nem sok... már csak az a kérdés, hogy mennyit világítunk. Ha egy nappaliban esténként 3 órát ég a villany az év 365 napján, az 1100 óra alatt 3300 Ft megtakarítást eredményez. Egy ilyen égő élettartama több ezer óra, ára egy-kétezer forint, így a megtérülés garantált, a példában szereplő nappaliban kevesebb mint fél év alatt. Kisebb teljesítmény, kevesebb használat mellett persze sokkal lassabban, így az előszobában már meg kell gondolni, hogy érdemes-e befektetni. De nem is a lassú megtérülés a legnagyobb baj, hiszen csak idő kérdése... lenne, ha nem menne tönkre az égő akár néhány hónap alatt a gyakori le-felkapcsolgatástól. Ezt ugyanis nem viselik el a kompakt fénycsövek. De nemrég megjelent egy olyan új, takarékos izzótípus, ami már igen.
LED-es izzók
A LED-ek már régóta részei a mindennapi életnek. Minden, ami elektromos pirosan, zölden kéken villog. A LED-ek nagyon hatékonyan használják fel az energiát, hatékony világításra viszont sokáig nem voltak alkalmasak. Részben azért, mert egyetlen színt voltak képesek kibocsátani, a hétköznapi világításhoz viszont fehér fény kell. Ez pedig technikailag nem egy szín, hanem az összes szín együttese. Idővel a színek keverésével sikerült megfelelő fehér LED-eket készíteni, de teljesítményük még ekkor is túl alacsony volt, hogy hatékonyan be lehessen világítani velük például egy szobát.
Mostanra azonban a technológiai fejlődés lehetővé tette, hogy egy hagyományos izzófoglalatba sok kis LED-et zsúfolva a hagyományos izzók fényerejét reprodukáljuk. A LED-es izzók ára két-háromszoros a kompakt fénycsövekhez képest, miközben élettartamuk is három-négyszeres, illetve feleannyi energiát fogyasztanak. De a legfontosabb előnyük talán mégis az, hogy érzéketlenek a ki-bekapcsolásokra, azaz lehet őket olyan helyeken használni, ahol a kompakt fénycsövek hamar tönkre mennének. Egyetlen komoly hátrányuk, hogy még a mai gyártástechnológiával is nehéz nagy fényerőt kicsikarni belőlük. A legtöbb, amire számíthatunk egy átlagos üzletben a 60 Wattos izzónak megfelelő fényerejű, de egy kisebb helyiségbe ez is elég, a technológia pedig hónapról hónapra fejlődik. Az én konyhámban most egy 55 Wattos izzó adja a fényt.
Megéri-e váltani?
A számok alapján igen, egy kompakt fénycső átlagos háztartásbeli használat mellett fél-egy év alatt behozza az árát. 80 Wattos lámpát lecserélve napi három óra használat mellett évi 3000 Ft takarítható meg, gyengébb izzót használva vagy kevesebb használattal arányosan kevesebb. Például feleekkora teljesítmény és feleennyi használat mellett csak a negyede, kb. 800 Ft marad meg. A LED-es izzók még kevesebbet fogyasztanak, még hosszabb élettartamúak, de egyelőre lényegesen drágábbak. Elméletben valamivel több pénzt lehet velük hosszú távon megtakarítani, de a különbség nem jelentős, a kezdeti befektetés viszont nagy. Olyan helyen viszont, ahol gyakori a villanykapcsolgatás: mosdóban, előszobában, esetleg mozgásérzékelős kapcsolóra kötve nem érdemes kompakt fénycsövet használni, hamar tönkre fog menni. Ide mindenképp jobb a LED-es izzót beszerezni annak, aki nem fél pár ezer forintot kiadni egyszer a hosszú távú megtakarításért.
Már csak egy kérdés maradt nyitva: milyet válasszunk? A legolcsóbb szinte biztosan nem lesz jó, ezek azok az izzók, amik vibrálnak, kellemetlen színnel világítanak, vagy nem tartósak. De persze attól hogy valami drága még nem feltétlenül jó. Érdemes egy-két fórumon szétnézni, több vásárló is megírhatta már a véleményét. Illetve érdemes a nagy gyártók közül szemezgetni, hiszen kifinomult technológiáról van szó, a megfelelő fejlesztéshez és teszteléshez csak nekik vannak meg a forrásaik. Ismeretlen, bizonytalan eredetű izzóknál nem is remélhetjük, hogy a gyártónak megvan a szükséges anyagi háttere, felszereltsége. Én eddig meg vagyok elégedve az enyémekkel, de nem írom le a típusukat, mert csak pár hónapja vannak meg...